Clean Room – Pomieszczenia Czyste

Pomieszczenie CLEAN ROOM - czym jest? 

CLEAN ROOM to ważna informacja, która określa jakie warunki panują w danym pomieszczeniu, w jaki sposób zostało skonstruowane oraz do wykonywania jakich prac się nadaje. Certyfikat CLEAN ROOM jest wydawany wyłącznie w przypadku pomieszczeń stworzonych przy użyciu specjalnych systemów klimatyzacji i filtracji powietrza, które pozwalają zachować najbardziej sterylne warunki. CLEAN ROOM znajdują się w laboratoriach, szpitalach, gabinetach, firmach wytwórczych z branży medycznej, farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej, a także wielu innych miejscach.

CLEAN ROOM – ABC najważniejszych informacji

 Stworzenie CLEAN ROOM rozpoczyna się od jego dokładnego zaprojektowania zgodnie z normami przewidzianymi dla pomieszczeń czystych (ISO 14644). W pomieszczeniach tych można przeprowadzać badania naukowe, a także dokonywać produkcji materiałów o podwyższonym poziomie czystości. Rozmiary CLEAN ROOM mogą być bardzo różne, w zależności od potrzeb danego zakładu pracy oraz konkretnego sposobu wykorzystania tego pomieszczenia. Może mieć rozmiar hali produkcyjnej, jak również niewielkiego gabinetu zabiegowego.

Wyposażenie CLEAN ROOM

By warunki utrzymywały się na niezmienionym poziomie, CLEAN ROOM musi zostać wyposażony w specjalne systemy i rozwiązania. Najważniejsze są sprawnie działające układy wentylacji/klimatyzacji, które powinny funkcjonować w sposób zautomatyzowany i w pełni kontrolowany. Często montuje się specjalny sufit podwieszany, który pozwala na zastosowanie filtrów HEPA. Będą wyłapywać najdrobniejsze zanieczyszczenia stałe i chemiczne, gwarantując maksymalną sterylność powietrza w pomieszczeniu.

Wewnątrz CLEAN ROOM panują w pełni kontrolowane warunki także w odniesieniu do ciśnienia powietrza, temperatury, poziomu wilgoci i stopnia naświetleniu. Wszystkie procesy oraz zadania realizowane wewnątrz CLEAN ROOM będą odbywać się w warunkach wolnych od zanieczyszczeń i bezpiecznych.

Tworzenie CLEAN ROOM w zakładzie pracy

Wykonanie CLEAN ROOM jest możliwe w wielu budynkach i zakładach pracy. Wszystko rozpoczyna się od stworzenia projektu dopasowanego do potrzeb konkretnej branży i profilu pomieszczenia. Uwzględnia się jego wyposażenie, systemy wentylacji i klimatyzacji, prysznice i śluzy powietrzne, a także inne istotne sprawy związane z jego codziennym funkcjonowaniem.

Do konstrukcji pomieszczeń wykorzystuje się materiały trwałe, odporne fizycznie i chemicznie, a także łatwo w czyszczeniu. Najczęściej są to pływy warstwowe o odpowiednim poziomie sztywności oraz izolacji. W stolarce drzwiowej również wykorzystuje się płyty izolacyjne, a w przypadku szyb – podwójne przeszklenia. Posadzka w CLEAN ROOM powinna zostać dopasowana do natężenia ruchu, a jej powierzchnia powinna przeciwdziałać gromadzeniu się brudu.

Ważne jest też zastosowanie specjalnej lampy fluorescencyjnej o uniwersalnej barwie raz wybór filtrów i pozostałych podzespołów w obrębie układu wentylacji/klimatyzacji. Oczywiście, zadanie to jest realizowane przez specjalistyczne firmy zajmujące się projektowaniem i wykonywaniem CLEAN ROOM.

Zadzwoń po więcej informacji